СУМСЬКА
ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА


Сумщина – регіон із майбутнім
ST-5.jpg

Міжнародна презентація інвестиційного потенціалу Сумської області зібрала рекордну кількість акредитованих в Україні послів та бізнесменів

У Києві 15 листопада 2013 року в Дипломатичній академії при Міністерстві закордонних справ за підтримки МЗС України відбулася презентація інвестиційного потенціалу Сумської області «Сумщина — регіон із майбутнім», в якій взяли участь представники близько 50 дипломатичних місій в Україні, іноземних торгово-промислових палат, вітчизняних і зарубіжних інвестиційних фондів і підприємств. Офіційним партнером презентації виступила відома британська аудиторсько-консалтингова компанія «Ernst & Young».
Слоган із впевненим «…регіон із майбутнім» може здатися, на перший погляд, суто рекламним, утім обраний він був не випадково і спирається на конкретні економічні показники динаміки залучення в область прямих іноземних інвестицій. Відкриваючи презентацію, Міністр закордонних справ України Леонід Кожара, підкреслив, що за темпами їх залучення Сумська область входить до трійки лідерів в країні. «У регіоні запроваджені інноваційні підходи до ведення бізнесу, які дають позитивні результати», – наголосив Міністр.
Саме успішна реалізація інвестиційних проектів дозволила на жовтень 2013 року залучити в економіку області 422,2 мільйона доларів США, що на 9,3% більше їх обсягів на початок року. А всього в останні три роки в область залучено понад половину обсягу інвестицій, які надійшли в регіон за усі роки незалежності України. Лише в агропромисловий комплекс Сумщини планується до кінця цього року залучити 1 мільярд гривень.
Безпосередньо презентував область іноземним гостям голова Сумської облдержадміністрації Юрій Чмирь. Окрім губернатора регіон представляли також голова обласної ради Геннадій Михайленко, президент Сумської ТПП Костянтин Макаренко, обласні депутати, очільники провідних підприємств, установ і організацій Сумщини.
Їхні виступи доповнили своїми розповідями про успішний досвід роботи із Сумщиною та її владою директор Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні Шевки Аджунер, перший заступник голови Держінвестпроекту Микола Стеблинський, голова правління ПАТ «Крафт Фудз Україна» Тарас Лукачук, партнер «Horizon Capital» Ірина Стародубова, представник компанії «УкрАгроінвест» Пітер Томсон.
Губернатор Юрій Чмирь побудував свою 15-хвилинну презентацію, спираючись на три основних тези: яким чином Сумщині вдалося вирватися в лідери із залучення інвестицій; які є в області приклади вдалих інвестицій; які нові проекти пропонують ся інвесторам.
«Регіон відзначається економічною активністю, і у нас є колосальний потенціал для розвитку, – сказав він, звертаючись до присутніх. – Унікальність Сумщини – у європейських стандартах ведення бізнесу. Відповідальність і надійність – це два принципи, за якими працює влада регіону, налагоджуючи конструктивний діалог із інвесторами».
Такий діалог вдалося налагодити, перш за все, за рахунок впровадження «єдиного інвестиційного вікна», який у рази скоротив для інвесторів терміни підготовки необхідних документів, що в свою чергу дозволило пришвидшити повернення капіталовкладень.
«У Сумській області ми ставимо за мету не просто співпрацюз владою, щоб влада не заважала, а щоб влада допомагала і була партнером для бізнесу. Саме партнером. Друге, звичайно, – відповідальність. Сьогодні ми відповідаємо за нашу домовленість із бізнесом щодо супроводу проекту, реєстрації, ліцензування, видачі сертифікатів, проходження всіх дозвільних процедур. І ось так, за ручку, ведемо підприємців у рамках «єдиного інвестиційного вікна». Цей механізм у нас сьогодні як обласний закон», – наголосив Юрій Чмирь. І навів кілька прикладів.
ST-3.jpgТак, ПАТ «Крафт Фудс Україна», завдяки сумському «інвестиційному вікну», залучивши 40 млн. доларів США, побудував у Тростянці у рекордні для Європи терміни – менше, ніж за рік – новий потужний цех із виробництва печива та бісквітів. Холдингова компанія «Українські аграрні інвестиції», вклавши у розвиток АПК Сумщини у 2010 році 20 млн. доларів США, отримала високі врожаї і вже наступного року значно збільшила обсяги оброблюваних земель, що дозволило збільшити суму кредитних запозичень уже до 40 млн. доларів.
Окремо наголосив губернатор Юрій Чмирь на тому, що влада і бізнес на Сумщині – партнери, які працюють на розбудову області та підвищення рівня життя громадян регіону. Завдяки цьому нині в області реалізується низка соціальних проектів: за три роки створено 5 сучасних діагностичних медичних центрів, відроджено Сумський кадетський корпус, реконструйовано два театри та побудований дитячий футбольний центр «Барса».
«Наші іноземні гості, – сказав Юрій Чмирь, – мене запитують: «А що, ці проекти хтось допомагає втілювати?» Не просто допомагає, є деякі проекти, реалізовані виключно за гроші інвесторів. Наприклад, дитячий футбольний центр «Барса» – практично на 90% – це гроші інвесторів. Інші приклади: діагностичний центр із сучасним медичним обладнанням, придбаним виключно за кошти інвесторів, дитячі садки, фельдшерсько-акушерські пункти...
Партнерство і відповідальність – це для нас гасло, яке сьогодні реалізується на практиці. Тому бізнесмени розуміють, що влада прозора, вони можуть прийти до нас як до партнерів, і ми завжди їм допоможемо. Ми відповідаємо за нашу зону відповідальності, вони – за свою. Тобто сьогодні існує партнерство як із боку влади, так і з боку бізнесу».
Щодо тих інвестиційних проектів, які учасникам презентації пропонувалося втілити в регіоні, то найбільшу зацікавленість викликали у них найпотужніші: проект «Індустріальний парк «Свема», інвестпроекти в переробці сільськогосподарської продукції, інфраструктурний проект «Еспланада» (зведення у Сумах житлових будинків), соціальний проект «Розвиток дитячоюнацького футболу», спортивний проект «Регіональний центр зимових видів спорту». Детальніше з ними можна ознайомитися на сайті Сумської ОДА за посиланням http://www.gue.sm.gov.ua/index.php/uk/57.
Побачене і почуте, за нашими спостереженнями справило неабияке враження на іноземних послів, потенціальних інвесторів і представників інвестиційних компаній, які погодилися з тим, що Сумщина таки дійсно є регіоном із майбутнім. Говорячи про підсумки презентації, голова обласної ради Геннадій Михайленко в інтерв’ю нам зауважив: «Представники дипломатичних місій і посольств мали зацікавленість розпочати та продовжувати співпрацю з областю в соціальноекономічній складовій. Високо оцінили сприяння влади Сумщини інвестиційним программам американські інвестори. Вони зауважили, що наша область – приклад для України».
«Як оцінити презентацію? Кінцевим результатом, – говорить голова ОДА Юрій Чмирь, – стане коло цільової аудиторії і кроки, що конкретно будуть зроблені після цього. Ось посол Катару, посол Об’єднаних Арабських Еміратів, посол Ірану, посли Азербайджану, Узбекистану, європейські посли підходили і говорили, що готові їхати і розглядати територію з конкретними проектами. Саме це, на мою думку, є для нас найвищою оцінкою презентації. Ми ставили за мету не просто приїхати й показати: «ось ми є». Мета булла отримати практичний ефект від спілкування, і нам це вдалося».
А що кажуть про презентацію Сумщини ті, кого на неї запросили? Ось кілька думок.
ST-4.jpgШевки Аджунер, директор Європейського банку реконструкції та розвитку: «Я вражений діяльністю Сумської обласної державної адміністрації. Динамічність та прагматизм регіонального керівництва забезпечує високий рівень комфорту для іноземного та вітчизняного бізнесу. В Сумській області навіть мова не йде про корупцію чи перепони для підприємців. Я хотів би бачити такими й інші регіони України».
Тарас Лукачук, голова правління ПАТ «Крафт Фудз Україна»: «Мені доводиться вести серйозні дискусії з керівництвом корпорації через інформацію про несприятливий інвестиційний клімат в Україні. Але моя позиція проста: ми інвестуємо в території, де маємо підтримку. В такі, як Сумська область, зокрема. Це вагомий фактор».
Пітер Томсон, заступник голови холдингової компанії «Українські аграрн і інвестиції»: «Сумщина має величезний потенціал. В англійській мові є такий вислів «sweet spot». Для нашої компанії Сумська область є саме такою «солодкою точкою», тому майже третя частина «УкрАгроінвесту» знаходиться на території Сумщини. Тут ми досягаємо найкращих результатів – не лише завдяки клімату і природним ресурсам, а й завдяки плідній співпраці з обласною адміністрацією та сприятливим умовам для інвестування».
ST-2.jpgГеннадій Чижиков, президент Торгово-промислової палати України: «Традиційно склалася думка, що вкладати кошти найкраще у великі регіони і насамперед у столицю. Сьогоднішня презентація якраз продемонструвала, що на карті нашої країни є перспективні регіони з багатою історією і потужним потенціалом у сфері промисловості, сільського господарства, туризму. А ще дуже важливі такі чинники, як час і довіра. На Сумщині цінують час інвесторів і проекти реалізуються в рекордно короткі терміни. Тому я впевнений, що з кожним роком компаній, що вкладають кошти в Сумську область, буде все більше ».





Олександр ГВОЗДИК
Фото Олега КОРЖЕНКА

.
© Сумская торгово-промышленная палата
e-mail: chamber@cci.sumy.ua,   2006 - 2016 гг
Разработка сайта - Мэджик А