«Друге дихання» співробітництва
(журнал "Технополис" №1 2012 г.)

Останнім часом термін «співробітництво» доволі часто використовується під час проведення будь-яких акцій чи презентацій,
підкреслюючи тим самим наміри усіх учасників «працювати разом задля досягнення якоїсь мети». Відтак, коли мету досягнуто, або ж піар-акцію завершено, про співробітництво забувають до наступного заходу.
Але ж мету можна покращувати, вдосконалювати і, врешті-решт, «досконалість не має меж». А значить -і співпраця повинна продовжуватися
На початку листопада 2011 року керівництво Сумської торгово-промислової палати звернулося до теруправління Держгірпромнагляду в Сумській області з пропозицією щодо продовження цієї самої співпраці, яка розпочалася ще сім років тому. Серед структурних підрозділів Сумської ТПП є електровимірювальна лабораторія, що виконує випробування та вимірювання електричного обладнання з оформленням відповідних документів, а також видає рекомендації з усунення недоліків для створення безпечних умов праці. Таке ж завдання контроль за безпекою праці покладено й на Держгірпромнагляд. Маючи спільну мету, президент Сумської торгово-промислової палати Костянтин Макаренко запросив начальника теруправління Держгірпромнагляду в Сумській області Ігоря Пантелєєва та головного державного інспектора з охорони праці в енергетиці Анатолія Гончарова ознайомитися з функціонуванням лабораторії, аби ті вказали на недоліки у роботі та порушення норм і правил з охорони праці. Отримані поради мають стати у пригоді, адже сьогодні електровимірювальна лабораторія при Сумській ТПП працює із такими відомими підприємствами та установами, як Сумський фарфоровий завод, Сумська біофабрика, Лебединський лісгосп, Михайлівські вогнетриви, Сумський державний університет, Конотопський «Авіакон», «Демпург-М» та інші.
Ігор Пантелєєв, начальник теруправління Держгірпромнагляду в Сумській області:
- На жаль, більшість підпри ємств уникають допомоги Держгірпромнагляду. Відтак, результати наступних планових перевірок стану охорони праці стають не лише невтішними, а подекуди й незадовільними, не говорячи вже про позапланові рейди державних інспекторів. За рідкісним виключенням керівники підприємств звертаються до нас за консультаційною допомогою, аби упередити можливі порушення та унеможливити трагедії, пов'язані з виробничим травматизмом. Таким приємним виключенням є співпраця з Сумською торгово-промисловою палатою. її президент сам запросив нас переглянути роботу електровимірювальної лабораторії. Таке прагнення керівництва ми не змогли залишити поза увагою. Забігаючи наперед скажу, що недоліки звичайно ж є, і попрацювати також є над чим. Але одна справа, коли це відбувається під час професійних консультацій, інша - коли порушення виявляються у ході перевірки.
Ставлення пана К. Макаренка до охорони праці може бути певним взірцем для інших керівників Сумщини, який піклуються, перш за все, за своїх працівників, а вже потім - про фінансові показники підпри ємства. Якщо казати про перспективу, схиляюся до тієї думки, що спеціалізованих організацій, які б відповідали за якість та безпеку обладнання підвищеної небезпеки, не може бути двадцять або тридцять (у цьому ми вже пересвідчилися на прикладі ліфтового господарства Сум). Це мають бути одиниці, які б мали, у першу чергу, повний перелік небезпечних об'єктів, з чіткими строками наступних перевірок, визначеними відповідальними особами і, най головне - працювали б прозоро і відкрито. На жаль, існують непоодинокі випадки, коли так звані «електровимірювальні лабораторії» використовують у своїй роботі з усіх приладів лише калькулятор - для підрахунку «готівки». Жахливо, але це факт. І тут Держгірпромнагляд не може бути осторонь.
Костянтин Макаренко, президент Сумської торгово-промислової палати:
- Наша співпраця з теруправлінням Держгірпромнагляду в Сумській області розпочалася ще у 2004 році. Власне, у цей час у нас і з'явився новий структурний підрозділ - електровимірювальна лабораторія. Тоді ж відбувся перший семінар-навчання для фахівців з енергетики, які працюють на провідних підприємствах Сумщини. На жаль, події у житті держави наприкінці 2004 - початку 2005 років внесли певні негативні корективи у співпрацю. І ось сьогодні наші стосунки набули «другого дихання».
Вважаю, дуже корисно, коли, як кажуть, «свіжим оком» оцінюється та чи інша робота. Це дає змогу окреслити подальші плани на майбутнє. Як згодом з'ясувалося - працювати є над чим, і роботи дійсно багато. Найближчим часом плануємо повністю оновити нашу матеріально технічну базу, адже розвиток виробництва диктує свої умови щодо його безпеки. Не дивлячись на те, що у нас працюють найдосвідченіші фахівці Сумщини, все ж таки робимо ставку на молодь, яка завжди є і буде потенціалом розвитку. У цьому плані ми тісно співпрацюємо із Сумським державним університетом. Звичайно ж, хотілося би збільшити коло наших партнерів, які мають потребу в якісному висновку щодо безпеки свого обладнання.
Якщо одним словом охарактеризувати принцип нашої роботи, то це - ЧЕСНІСТЬ. Адже саме від цього залежить добре ім'я підприємства. Як не прикро, сьогодні бути чесним - економічно невигідно. Набагато простіше - орендувати офіс у квартирі та «працювати» за готівку. А коли, не дай Боже, щось трапиться - то навіть кінців цих фірм-одноденок не знайдеш.. Це не наш шлях.
Під час зустрічі з представниками Держгірпромнагляду народилася чудова ідея - відновити семінари-навчання керівників електрогосподарств Сумщини та фахівців з електроенергетики підприємств різних форм власності.