СУМСЬКА
ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА


«П’ятірка» з плюсом
 
5++.jpg

Досьє :Костянтин Макаренко – президент Сумської торгово - промислової палати. Є членом-кореспондентом Інженерної академії України, має орден «За заслуги» ІІІ ступеня, нагороджений Почесною грамотою Українського союзу промисловців і підприємців за значний внесок у розвиток підприємництва, захист інтересів вітчизняного товаровиробника. Сумську ТПП очолює з 2003 року. У 2010-му обраний депутатом Сумської обласної ради від Великописарівського району.


Якби в Україні і досі існувала стара система оцінювання, саме такий бал у табелі за рік отримала б вісімнадцятирічна випускниця – Сумська торгово-промислова палата. А у її листі-характеристиці обов’язково значилося б: проявила надзвичайні здібності у різних напрямках, здатна до самоаналізу і самовдосконалення. Якщо ж відкинути метафори і говорити цілком серйозно, Сумська ТПП нині – найбільш прогресуюча в Україні. Вона користується заслуженим авторитетом у вітчизняному бізнес-середовищі та серед зарубіжних партнерів. Стрімким же розвитком завдячує, у першу чергу, своєму керівникові, Костянтину Макаренку, який вже 10 років впевнено тримає кермо і визначає перспективний шлях розвитку. Сьогодні президент палати проводить контрольний «зріз знань» своєї підопічної і дає домашнє завдання – на 2014 рік.

Іспит із економіки

– Костянтине Володимировичу, завершується ще один рік у житті Сумської торгово-промислової палати. Якщо оцінювати його в цілому, то яким він був для ввіреної Вам структури – з позначкою «плюс» чи «мінус» ?

– Однозначно, тільки «плюс». По-іншому і бути не може, інакше немає сенсу у нашій роботі. Без сумніву, 2013-й був для нас успішним роком. Варто зазначити, що Сумська торгово-промислова палата – лише одна цеглина, на жаль, не найбільша, у великій піраміді, тобто системі торгово-промислових палат України. Звичайно, нас не можна порівнювати за обсягами надання послуг із такими «гігантами» як Донецька, Запорізька, Одеська, Дніпропетровська торгово-промислові палати. Із гордістю можу сказати, що за підсумками 10 місяців ми сьогодні лідери за рівнем нарощування обсягів на-дання послуг – 22,6% у порівнянні з минулим роком. Це говорить про те, що Сумська торгово-промислова палата розвивається найбільш інтенсивно. Що надзвичайно престижно і для мене, як її керівника, і для всіх членів нашого дружнього і мобільного колективу.

Іспит із менеджменту

– Якщо проаналізувати детально, в яких напрямках цей прорив був більш відчутним? Завдяки яким змінам, можливо, кількісним чи якісним, вдалося продемонструвати таку позитивну динаміку розвитку?

– Почну з того, що цей рік уся наша система прожила під знаком реформування. У 2013-му ми обрали нового президента Торгово-промислової палати України. Ним став доктор економічних наук професор Геннадій Чижиков, який, я переконаний, завдяки своїй енергії, лідерським якостям здатен вивести нашу систему на новий якісний рівень. Головний месидж, який ми отримали від нового керівника, – модернізуватися, адаптуватися до сучасних умов. Реформу ми почали з середини. Спочатку розчистили, так би мовити, свої ряди і позбулися баласту, тобто тих членів палати, які значили ся у списках суто формально, а насправді вже давно втратили з нею усі зв’язки. Таким чином ми трохи зменшилися кількісно (з 327 до 207 членів), але якісно, я вважаю, тільки виграли. Крім того, ми додали своєму злагоджено працюючому організму нової крові. В першу чергу, підсилили команду справжніми професіоналами. Поява у колективі молодих, але вже доволі досвідчених фахівців дозволила нам суттєво просунутися у кількох напрямках. Зокрема, в палаті з’явилося сучасне бюро перекладів, яке може перекладати тексти будьякої складності на 50 іноземних мов. А ще ми кардинально змінили свою політику в галузі комунікацій. Щотижневий інформаційний бюлетень, який ми видаємо в електронному вигляді, дозволяє кожному з членів палати бути поінформованим у всіх питаннях життєдіяльності СТПП. Ще один приклад – оновлений журнал «Ділові новини», який Ви зараз тримаєте у руках.


– Два роки тому у Сумах завдяки торгово-промисловій палаті з’явився новий сучасний виставковий центр «Іллінський», в якому вже не раз проводилися різні масштабні виставки, а також благодійні та культурні заходи. Чи почав він приносити СТПП якісь дивіденди – не лише моральні?

– Дійсно, будівництво цьогокомплексу – серйозний проект, який вимагав від нас великих ресурсів: і організаційних, і фінансових. Весь цей рік ми присвятили «розкрутці» комплексу. Завдання, яке я поставив перед колективом, – аби «Іллінський» не пустував жодного дня, і при цьому були максимально задіяні усі його площі. Я задоволений, що з цією задачею вдалося впоратися. Сьогодні комплекс працює цілодобово з 8.00 до 21.00 на благо бізнесу і жителів області.

Іспит із географії

– Костянтине Володимировичу, одним із пріоритетних завдань торгово-промислової палати є налагодження комунікацій між українським бізнесом, зокрема, Сумщини, і закордонним. Що змінилося за цей рік у міжнародному векторі діяльності СТПП?

– Головним завданням цього року було підняти на якісно новий рівень управління зовнішньоекономічною діяльністю. На сьогоднішній день ми досить предметно працюємо з нашими колегами – торгово-промисловими палатами Польщі, Словаччини, Угорщини. Головним чином ця співпраця лежить у площині грантових програм, які раніше, на жаль, нам не вдавалося використовувати по максимуму. Ми вже підготували кілька цікавих проектів і направили їх на розгляд відповідних фондів. Один із них стосується організації і проведення бізнесмісій. Для наших підприємців це чудова нагода вивчити досвід своїх європейських колег, до того ж, не за власні кошти, як це було раніше, а за фінансової підтримки Євросоюзу. До речі, вже маємо графік на І півріччя 2014-го і запрошуємо всіх бажаючих взяти участь у цих «візитах дружби». Також хочемо відкрити європейські двері для наших творчих колективів і спортсменів. Інша програма направлена на підтримку агробізнесу і стосується впровадження енергозберігаючих технологій у фермерських господарствах. Я практично переконаний, що невдовзі Польща профінансує проект, який ми їм направили на розгляд, щодо встановлення сонячних батарей в одному з господарств Велико-Писарівського району. Взагалі-то грантове поле діяльності величезне і нами поки що мало зоране. Хоча, треба розуміти, що не все так просто – європейська скарбниця не безмежна, а бажаючих до неї зазирнути – хоч греблю гати. Тож кожен проект розглядається практично під лупою. Нам такий прискіпливий погляд не страшний, адже маємо конкурентоспроможні ідеї. Тож наступний рік має бути визначальним у цьому напрямку діяльності.


Домашнє завдання

– Якщо вже заговорили про рік прийдешній, які ще сфери життєдіяльності торгово-промислової палати зазнають у 2014-му році суттєвих змін?

– Я переконаний, ми значно розширимо спектр послуг, що надає електровимірювальна лабораторія, яка діє на базі ТПП. Окрім тих фахових досліджень і вимірювань, які вона здійснює, цей підрозділ, думаю, міг би не менш успішно займатися монтажем і чищенням, наприклад, кондиціонерів. Усім скептикам зауважу – кондиціонер збирає стільки пилу, що якщо його нечистити хоча б раз на рік, цілий букет хронічних хвороб вам гарантований. Тож уже навесні ця нова послуга з’явиться у переліку пропозицій від Сумської торгово-промислової палати. Іще один напрямок, який будемо розвивати, – мовні курси, які ми відкриємо на базі бюро перекладів. Сьогодні також займаємося реформуванням нашого юридичного відділу. Плануємо підсилити цей напрямок кадрово – взяти на роботу ще одного фахівця, і озброїти технічно. Наразі на наше замовлення створюється спеціальна комп’ютерна програма, що дозволятиме відслідковувати строки дії договорів, необхідність їх пролонгації і так далі. Крім того, практично завершений проект третього поверху основної будівлі торгово-промислової палати. Там плануємо розмістити сучасний міні-готель на 5 номерів (3 стандарти, 2 напівлюкси і 1 люкс), бізнес-центр, бізнес-інкубатор, конференц-зал, кімнату для переговорів. Також плануємо створити інформаційно-аналітичний відділ, який матиме прописку на новому поверсі. Проектувальники із своїм завданням успішно впоралися, тож у 2014-му ми дамо старт будівництву. Ну і якщо вистачить, звісно, фінансових ресурсів, хотілося б реалізувати ще одну давню мрію – створити на базі торгово-промислової палати свою, обладнану найсучаснішим поліграфічним устаткуванням, друкарню. Я розумію, що цей напрямок надзвичайно затратний, але ж і перспективний.


Факультативна робота

– Пам’ятаєте відому колись пісню: «Если счастлив сам, счастьем поделись с другим…»? Костянтине Володимировичу, якщо говорити відверто, сьогодні далеко не кожен готовий поділитися своїм щастям із іншим (особливо, коли щастя вимірюється в грошах). Для торгово-промислової палати і Вас особисто, як її керівника, а крім того, ще й депутата обласної ради добрі вчинки, здається, – справа честі. Чи не так?

– Дійсно, це так. Знаєте, досі перед очима стоїть картина, яку побачив колись в одному з районів області: рання весна, посеред вулиці розлилася величезна калюжа, а по ній чимчикує у гумових чоботях маленьке хлоп’я і тягне за собою на мотузці старезну іграшкову машину, яка навіть немає коліс, і такий щасливий!.. Я, відверто кажучи, ледь стримав сльози. Подумав: «Боже ж мій, за вікном ХХІ століття, а наші люди у таких злиднях живуть». Тоді зрозумів, що просто не маю права стояти осторонь, якщо можу хоч щось зробити для людей, які потребують допомоги. Насправді напрямків благодійної діяльності, якою ми займаємося, досить багато. Починаючи від фінансової підтримки Іллінської церкви, яка, до речі, влаштовує безкоштовні обіди для безхатченків; від традиційних подарунків ветеранам Великої Вітчизняної війни і закінчуючи невеличкою, але стабільною допомогою, яку надаємо на прохання різних спілок, спортивних організацій. Не пам’ятаю, щоб хоч комусь відмовив. Втім, найбільшою своєю гордістю вважаю змагання з волейболу серед шкільних команд, які ми щорічно влаштову ємо у Велико-Писарівському районі на Кубок президента Сумської торгово-промислової палати. Чому цей район? Це мій депутатський округ. До того ж, губернатор своїм розпорядженням призначив мене там куратором. Та мова не про це. Якби Ви бачили, які розгортаються баталії на спортмайданчиках! Гарячіше, ніж коли футболісти професіонали змагаються за перемогу у Лізі чемпіонів. Стимул у школярів стовідсотковий. Для себе – отримати професійну форму Адідас із прізвищем гравця, номером і емблемою школи, а для самого навчального закладу бонус – ремонт спортзали за рахунок коштів району. Звісно, без подарунків не залишається ніхто з учасників: волейбольні сітки, м’ячі, в тому числі баскетбольні і футбольні. Однак, не це головне. Важливо, що завдяки змаганням нам вдалося значно «підтягнути» розвиток дитячого спорту, зокрема, волейболу у Велико-Писарівському районі. А переможець, на мій погляд, він завжди незмінний – це здоровий спосіб життя, що ми пропагуємо, забираючи дітей з вулиці і залучаючи їх до спорту. 
        Добрі справи, на щастя, вимірюються не тільки грошима. Як оцінити, наприклад, доволі значиму посередницьку роль торгово-промислової палати у поверненні на батьківщину, тобто на Сумщину, картини геніального художника-футуриста Давида Бурлюка, яку привезли з далекої Японії наші колеги-бізнесмени. Або чого вартує підтримка СТПП мистецького проекту «Сумське коріння», у рамках якого цього року сумчани познайомилися зі своєю відомою землячкою, майстринею гобеленів Аллою Давидовою та мали змогу «доторкнутися » до її творчості. Ця наша «позаурочна» діяльність – спроба розширити горизонти власного світогляду і світогляду наших співвітчизників, адже маючи такі зв’язки й можливості, як у Сумської ТПП, було б великим упущенням не скористатися ними задля цього. Запевняю, що ми й надалі відкриті для партнерства з усіма громадськими організаціями для реалізації різних гуманітарних проектів.


Особлива подяка

– Якщо озирнутися на рік, що минає, думаю, знайдеться чимало людей, які щиро вдячні за допомогу Сумській ТПП і особисто її керівнику. А кому і за що хотіли б подякувати Ви, Костянтине Володимировичу?

– Перш за все, я дуже вдячний всім нашим партнерам по бізнесу за те, що в якій би складній ситуації не знаходились, вони жодного разу не сказали мені «ні». Я також хочу відзначити надзвичайну підтримку і «зелене світло» в усіх наших починаннях, які надають нам обласна державна адміністрація, обласна рада, всі управління і відділи. І особливе «спасибі» хочу сказати членам торгово-промислової палати, які на чергових виборах президента Сумської ТПП у 2013-му році знову підтримали мене і вже втретє довірили цей пост. Як і в своєму заключному слові тоді, у жовтні, хочу подякувати за їхній вибір і запевнити – я буду продовжувати розвивати ТПП Сумщини і зроблю усе можливе, аби вивести її в лідери нашої системи.


Розмовляла
Вікторія КРАСНОПЛАХТА
Фото Олега КОРЖЕНКА




Між іншим…

       Сумська торгово-промислова палата створена у березні 1995 року. Це – недержавна неприбуткова організація, яка на добровільних засадах об’єднує провідні підприємства та організації Сумщини, сприяє просуванню бізнесу, захисту ділових інтересів.
       Сумська торгово-промислова палата успішно пройшла перевірку на відповідність системи менеджменту якості вимогам Міжнародного стандарту ISO 9001:2000 і у червні 2004 року отримала сертифікат відповідності Харківського державного центру стандартизац ії, метрології і сертифікації.

Послуги Сумської ТПП
  •  Організація виставок, ярмарок, презентацій, ділових зустрічей.
  •  Оцінка майна, майнових прав і бізнесу на території України.
  •  Пошук українських і зарубіжних ділових партнерів, перевірка їх надійності.
  •  Проведення електровимірювальних робіт.
  •  Послуги патентного повіреного.
  •  Розгляд спірних питань у Третейському суді при Сумській ТПП.
  •  Юридичні консультації.
  •  Визначення коду товару (продукції) згідно УКТВЕД.
  •  Послуги бюро перекладу.



.
© Сумская торгово-промышленная палата
e-mail: chamber@cci.sumy.ua,   2006 - 2016 гг
Разработка сайта - Мэджик А